en-Hanácké sóbor Hruška

17/03/2017

Hanácké sóbor Hruška, což je skupina mladých lidí, kteří se chodí bavit každý týden ve středu od 18:00 hodin na zkoušky do kulturního domu nacvičováním hanáckých tanců, které potom předvádí nejen na "domácím" plese, ale také v jiných obcích. Hanácký taneční kroužek v Hrušce vznikl v roce 1971 při příležitosti akce Svěcení zvonů jako folklorní skupina pod vedením tanečního odborníka pro hanácké tance pana Františka Hrabčíka z Kojetína. Zkoušky soubor míval pravidelně v pátek večer v kulturním domě a vystupoval na různých kulturních a společenských akcích. Dodnes Hanácké sóbor vystupuje např. na plesech v Kostelci na Hané, na Hanáckých slavnostech v Kroměříži a v Troubkách nad Bečvou, účastnil se Národopisné soutěže hanáckých souborů v Prostějově aj.

2. března 1974 uspořádal Hanácký taneční kroužek 1. Hanácký bál, který se konal v sále sokolovny v Němčicích n. H.
Po smrti vedoucího souboru převzala v roce 1975 vedení Hanáckýho tanečního kroužku paní Libuše Lakomá z Nezamyslic.
V průběhu let se tento soubor přeměnil na dětský soubor "Hrušováček" pod vedením paní Věry Spunarové z Prostějova, Zdeňky Horákové a Marie Vojtkové z Hrušky a věnoval se hanáckým tancům. Svou činnost ukončil v roce 1992. Za 21 let své činnosti souborem prošlo přes 200 členů.
V roce 2006 uspořádali bývalí členové hanáckého souboru Setkání Hanáků po více jak 30 letech a v roce 2008 se při příležitosti akce Sjezd rodáků v Hrušce činnost souboru znovu obnovila.
Od roku 2009 se soubor prezentuje pod názvem "Hanácké sóbor Hruška" a jeho vedení se ujala až do r. 2015 paní Jaroslava Hrabčíková z Kojetína. Nyní nemá žádné vedení, ale členové se domlouvají společně, co a kde budou tancovat. Hanácké sóbor pořádá bály, na kterých tradičně hraje dechová kapela Věrovanka, pravidelně se účastní Hanáckého bálu v Kojetíně a v Kostelci na Hané, oslav MDŽ v Hrušce, hodů v Hrušce a v Kojetíně, Dožaté v Pivíně, Setkání Hanáků a jiných kulturních a společenských akcí. Z posledních akcí připomeňme vystoupení v Kulturním domě v Hrušce v sobotu 21. ledna 2017, kde se konal IX. Hanácké bál.

Tereza Kvapilová, 9. třída