Vítězství v celostátní pěvecké soutěži

09.11.2017

V sobotu 14. října 2017 se zúčastnilo 6 žáků ZŠ Němčice nad Hanou celostátní soutěže v populárním zpěvu LYRA 2017. Své pěvecké kvality tady mezi sebou měřilo přes 30 základních a středních škol včetně mezinárodní konzervatoře. Ve finále zazpívalo přes 70 soutěžících.

Do poroty zasedli zkušení hudebníci v čele s profesorkou zpěvu z JAMU. Hodnotili intonaci a techniku zpěvu, rytmus, výběr písně, přirozený projev na jevišti, práci s mikrofonem a celkový dojem. Hostem a členem poroty byl také oblíbený zpěvák MAREK ZTRACENÝ, který před slavnostním vyhlášením výsledků zazpíval pár svých hitů. Poté proběhla i autogramiáda.

Musíme přiznat, že jsme se této soutěže účastnili poprvé a nedělali jsme si velké ambice na vítězství. Jeli jsme tam s cílem to víceméně jen "okouknout" a posbírat zkušenosti a inspirace. O soutěži jsme se dozvěděli na hudebním festivalu Rockový mlýn, kde vystupovala naše zpěvačka Lenka Heráková. Brněnským zvukařům se velmi líbila, a tak nám doporučili se do soutěže zapojit.

Naši sólisté byli rozděleni podle věku do tří kategorií. Svá vystoupení včetně rozhovoru s moderátory zvládli velmi dobře. U někoho zapracovala ale i tréma. No a jaké byly výsledky?

I. kategorie: Adéla Zahradníková s písní Ho, ho, Watanay - 3. místo

Nella Slezáková s písní Ledové království - účast

II. kategorie: Miroslav Oplocký s písní Skálo, skálo - 5. místo

Tereza Kovářová s písní Pro mámu - účast

III. kategorie: Tomáš Litera s písní Zrzka od Pavla Callty - 1. místo

Lenka Heráková s písní Running - účast

Co k tomu dodat... obrovská radost, slzy dojetí, šok, překvapení, potlesk, gratulace, rozhovory do novin, nadšení...

Odměnou pro Adélu, Mirka, Tomáše a vítěze z jiných škol budou dva listopadové koncerty v Moravském Krumlově a v Ivančicích.

Nejlepší z prvních dvou míst (tzn., že i Tomáš Litera ze ZŠ Němčice n. H.) budou zpívat své písně s kapelou na koncertech po naší republice. Další cenou je poukázka na hodiny hlasové výchovy na JAMU, CD, upomínkové předměty a diplomy. Ale především vzpomínky, zkušenosti, ale i pokora...

Blahopřejeme vítězům i zúčastněným! Nesmíme zapomenout ani na Nellinčinu sestru Veroniku Novotnou, která s námi jako bývalá sólistka pěveckého sboru Skřivánek také jela. Soutěžila letos už za střední školy.

Chtěla bych moc poděkovat rodičům za velkou oporu, spolupráci a rozvozy dětí. Díky i Michalu Lenertovi za asistenční pomoc. Další dík patří panu Ing. Miroslavu Oplockému za sponzorský dar na ozvučovací techniku, se kterou sólisté zkouší. V neposlední řadě poděkování patří ZŠ Němčice nad Hanou, která dětem přispěla na startovné.

Je nám ctí, že naše škola obstála i tentokrát v tak veliké konkurenci celostátní úrovně. Je to dobrá motivace pro naši další práci ve zpěvu, který děláme s láskou.

Mgr. Lenka Literová

Pěvecký sbor Skřivánek ZŠ Němčice nad Hanou